روسیه روز سه شنبه پس از شورش ضدیهودی در منطقه قفقاز شمالی، تدابیر امنیتی را تشدید کرد. همزمان قدیروف، رهبر چچن تحت حمایت کرملین و متحد پوتین دستور داد در صورت عدم توجه آشوب‌گران به هشدارها، آنها را به ضرب گلوله بکشند.

آگهی

ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه عصر دوشنبه پس از حمله شورشیان در منطقه جنوبی داغستان به فرودگاهی برای «دستگیری» مسافران یهودی که با پروازی از تل‌آویو وارد این منطقه شده بودند، یک جلسه اضطراری با مقامات ارشد امنیتی برگزار کرد. 

این ناآرامی‌ها به دنبال چندین رویداد ضدیهودی دیگر در روزهای اخیر در قفقاز شمالی در پاسخ به جنگ اسرائیل علیه شبه نظامیان حماس در غزه صورت گرفت. اسرائیل از مسکو خواسته که از اسرائیلی‌ها و یهودیان در حوزه قضایی روسیه محافظت کند. 

در یورش به فرودگاه داغستان که برخی از رهبران یهودی آن را به قتل عام دوران تزار تشبیه کرده‌اند، حداقل ۲۰ نفر مجروح و بیش از ۸۰ نفر بازداشت شده‌اند. 

کرملین گفت پوتین از نشست دوشنبه برای بحث در مورد اقدامات تقویت کننده و موثرتر برای مقابله با مداخله خارجی‌ها استفاده کرده است. او غرب و اوکراین را به ایجاد این مشکل از طریق شبکه‌های اجتماعی متهم کرده، اتهامی که واشنگتن و کی‌یف آن را رد کرده‌اند. 

تا به حال صحبتی از این اقدامات موثر به میان نیامده است، اما گزارش شده که رمضان قدیروف، رییس جمهوری خودمختار چچن دستور تیراندازی و کشتن هر کسی که قصد شورش در جمهوری مسلمان نشین او دارد را صادر کرده است. قدیروف تحت حمایت کرملین است و به دستورات پوتین عمل می‌کند. 

خبرگزاری دولتی «ریا» روسیه در بخشی از صحبت‌های قدیروف به مقامات امنیتی نوشته است: «اگر حتی یک شورشی وجود دارد، او را بازداشت و زندانی کنید. با سه تیر اخطار به آسمان شلیک کنید و پس از آن در صورت عدم رعایت قانون، گلوله چهارم را به پیشانی‌اش بزنید. دیگر [بعد از آن] کسی بیرون نخواهد آمد. این دستور من است.»

خاخام الکساندر بورودا، رییس فدراسیون جوامع یهودی روسیه، روز دوشنبه از کرملین خواسته بود که پلیس همه کسانی که در شورش داغستان شرکت‌کرده بودند را پیدا کرده و «به سخت‌ترین شکل ممکن» مجازات کند. 

البته این در حالی است که پوتین در بیانیه شامگاه دوشنبه خود آشوبگران یا اقدامات آنها را محکوم نکرد و بیشتر آن را به غرب مربوط دانست و آنها را متهم کرد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

سرگئی ملیکوف، فرماندار داغستان قول داده که نسبت به اغتشاشگران هیچ مسامحه‌ای نداشته باشد. داغستان یکی از فقیرترین مناطق روسیه است و مدت‌هاست که از سطح بالای بیکاری رنج می‌برد. 

به گفته مقامات اورژانس، در یک حادثه ضدیهودی دیگر در چند روز گذشته، یک مرکز یهودی در حال ساخت در نالچیک، پایتخت جمهوری کاباردینو-بالکاریا به آتش کشیده شد.

source

توسط