باستان‌شناسان براساس تصاویر یک ماهواره جاسوسی متعلق به ایالات‌متحده که در طول جنگ سرد گرفته شده بودند، تقریباً 400 قلعه رومی را در سراسر عراق و سوریه شناسایی کرده‌اند که تاکنون کشف نشده بودند.

این تحقیق که در مجله دانشگاهی Antiquity منتشر شده است، درک مورخان و باستان‌شناسان درباره جبهه شرقی رم در 1900 سال قبل را تغییر می‌دهد. این منطقه قبلاً توسط یک کشیش فرانسوی به نام «آنتوان پوایدبارد» که پیشگام باستان‌شناسی هوایی در دهه 1920 بود، بررسی شده است. او توانست 116 قلعه رومی را در امتداد یک مرز 1000 کیلومتری ترسیم کند که نشان می‌دهد این قلعه‌ها در برابر مهاجمان عرب و ایرانی به‌عنوان یک خط دفاعی عمل می‌کرده‌اند.

در تحقیقات جدید 396 قلعه دیگر نیز کشف شده است که با وجود آن‌ها، می‌توان گفت این منطقه به‌احتمال‌زیاد یک مرکز تجارت جهانی بوده است.

«جسی کاسانا»، نویسنده ارشد این مطالعه و استاد مردم شناسی «کالج دارتموث»، به اینسایدر توضیح داده است که یافته‌های آن‌ها نشان می‌دهد این قلعه‌ها برای «پشتیبانی از جابه‌جایی افراد، کالاها و دارایی‌های نظامی بین شرق و غرب» بوده‌اند.

همچنین کاسانا اشاره می‌کند که در تحقیقات قبلی، این قلعه‌ها به‌عنوان یک مرز دفاعی شمال به جنوب تصور شده بودند، اما قلعه‌های تازه‌کشف‌شده نشان می‌دهند که این مرز از شرق به غرب بوده است که رودخانه دجله را به مدیترانه وصل می‌کند.

ماهواره جاسوسی دوران جنگ سرد

عکس‌های مورد استفاده در این مطالعه با طبقه‌بندی جاسوسی توسط دو ماهواره CORONA و HEXAGON گرفته شده‌اند.

برنامه CORONA با هدف ارائه پاسخ به سؤالات فوری ملت آمریکا در اواخر دهه 1950 آغاز شد و HEXAGON که از آن به‌عنوان «بزرگ‌ترین و آخرین» ماهواره اطلاعاتی ایالات‌متحده یاد شده است، بین سال‌های 1971 تا 1986، از حدود 880 میلیون مایل مربع سطح زمین فیلمبرداری کرده است. تحلیلگران از این تصاویر برای شناسایی تهدیدات احتمالی استفاده کردند.

کاسانا در انتها می‌گوید برای مراحل بعدی باید چنین تحقیقاتی در سایر مناطق جهان نیز انجام شود.

source

توسط