نمایشگاه دو سالانه خودرو توکیو که به گفته کارشناسان، یکی از پنج نمایشگاه برتر خودرو جهان است، در بخش اعظم خود به معرفی مدل‌های مفهومی خودرو اختصاص دارد و روندهای کوتاه و بلند مدت صنعت خودروسازی جهان را به بازدیدکنندگان نشان می‌دهد.

نمایشگاه خودرو توکیو روز شنبه ششم آبان (۲۸ اکتبر) رسما آغاز به کار می‌کند. این نمایشگاه که با سخنرانی کوجی ساتو، رئیس شرکت خودروسازی تویوتا پیش افتتاح شد، فرصتی به خودروسازان ژاپنی برای افزایش حضور خود در صحنه‌ جهانی خودروهای برقی و به نمایش گذاشتن ابتکارها و برنامه‌های آینده خود می‌دهد. این نمایشگاه در سال ۲۰۲۱ به دلیل فراگیری بیماری کووید ۱۹ لغو شد و پس از چهار سال مجددا بازگشایی شده است.

ژاپن در سال‌های اخیر از رقبای دیگر خود در حوزه تولید خودروهای برقی عقب افتاده است. دلیل این امر تا حدودی تولید خودروهای دو گانه‌سوز، نظیر مدل پریوس تویوتاست که سوخت دوگانه گازوئیل و برق دارد.

این در حالی است که ایالات متحده در آمریکا و چین بخش بزرگی از این بازار را در شرق آسیا به تولیدات خود اختصاص داده‌اند. توجه ژاپن به خصوص به افزایش شدید تقاضای خودروی برقی در چین جلب شده است چرا که یک سوم خودروهای فروشی در چین برقی هستند و شرکت خودروسازی چینی «بی وای دی» سال گذشته بیش از ۱.۸۵ میلیون دستگاه خودروی برقی فروخته است. شرکت تسلا نیز سال گذشته با افزایش ۴۰ درصدی تحویل خودرو، ۱.۳۱ میلیون دستگاه تولید کرد.

در همین حال، شرکت تویوتا در سال ۲۰۲۲ کمتر از ۲۵ هزار خودروی برقی در سراسر جهان فروخت، گرچه لازم به ذکر است که در هشت ماهه نخست سال جاری میلادی، این شرکت موفق به فروش ۶۵ هزار خودروی برقی، اکثرا به شکل صادرات، شده است. فروش خودروی برقی در خود ژاپن کمتر از ۵ درصد معاملات را تشکیل می‌دهد.

هدف شرکت تویوتا رسیدن به رقم فروش یک و نیم میلیون خودرو برقی تا سال ۲۰۲۶ و ۳ و نیم میلیون دستگاه خودرو تا سال ۲۰۳۰ است.

به کانال تلگرام یورونیوز بپیوندید

شرکت‌های خودروسازی بزرگ آمریکایی نظیر فورد و جنرال موتور در این نمایشگاه حضور ندارند و چند سالی است که دیگر در آن شرکت نمی‌کنند. چرا که مدل‌های آمریکایی حضور کمرنگی در بازار ژاپن دارند و آنها به سختی می‌توانند با شرکت‌های محلی رقابت کنند. اما شرکت‌های اروپایی نظیر مرسدس بنز که در ژاپن دوستداران زیادی دارد در این نمایشگاه حضور دارند.

مدل‌هایی که در نمایشگاه امسال توکیو دیده می‌شوند، مدل‌های مفهومی خودرو و روندهای آینده و طرح‌های جامع صنعت خودروسازی را نشان می‌دهد. به طور مثال خودروهای شاسی‌بلند سبک که طرح آنها با مدل‌های کوچک ترکیب شده است تا کم‌مصرف‌تر باشد. برخی کارشناسان حاضر می‌گویند نمونه‌های خودروی عرضه شده تغییرات رانندگی را در سال‌های آینده نشان می‌دهند.

این نمایشگاه تا یکشنبه چهاردهم آبان ( ۵ نوامبر) پذیرای عموم خواهد بود.

source

توسط