به‌گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، بررسی آمارهای رسمی منتشر شده دفتر موسیقی وزارت ارشاد نشان می‌دهد از مردادماه گذشته تا پایان نخستن ماه پاییز 1402، مجموعاً 895 مجوز برای آلبوم یا تک‌آهنگ موسیقی در ژانرهای مختلف صادر شده است که از این تعداد 837 مورد مربوط به تک‌آهنگ‌ها و 58 مورد مربوط به آلبوم موسیقی بوده است.

این درحالی است که بررسی دقیق این آمار در بخش‌ها و ژانرهای مختلف نشان می‌دهد که همچنان سهم تک آهنگ‌ها آنهم در ژانر پاپ نسبت به سایر بخش‌ها بیشتر و کاملاً معنادار است اما در بخش آلبوم‌های موسیقی سنتی‌ها یا همان موسیقی ایرانی در مجموع پررنگ‌تر ظاهر شده است، البته نکته قابل توجه در تمامی این آمار مربوط به سهم بسیار پایین کودکان از مجوزهای صادر شده است تاجایی که اگر بگوییم سازها برای کودکان در این مدت کوک نشده‌اند دور از واقعیت نیست.

موسیقی , موسیقیدان , خانه موسیقی ایران , وزارت ارشاد , کنسرت‌ ,مرداد؛ 12 نوبت اجرای مناسبتی

بررسی موسیقی در دومین ماه از فصل تابستان 1402 نشان می‌دهد براساس آمارهای رسمی دفتر موسیقی وزارت ارشاد 260 مورد تک آهنگ، 26 آلبوم موسیقی، 9 نماهنگ، 2 آلبوم تصویری، 18 کتاب گویا و 6استودیو برای فعالیت (تاسیس یا تمدید) مجوزی دریافت کرده‌اند.

این درحالی است که براساس همین آمار 4 گروه موسیقی از ایران برای اجرای برنامه به خارج از کشور رفته‌اند و  با توجه به مناسبت‌های مذهبی در این ماه 2 برنامه مناسبتی با 12 نوبت اجرا در کارنامه این ماه موسیقی کشورمان ثبت شده است.

از سوی دیگر بررسی ژانرهای مختلف در بخش تک‌آهنگ‌های مجوز گرفته نشان می‌دهد؛ ژانر پاپ با سهم 79.23 درصدی از کل مجوزهای این ماه یعنی 206 مورد صدرنشین است و بعد از آن موسیقی نواحی با 18 مجوز یعنی 6.92 درصدی در جایگاه دوم قرار گرفته است.

موسیقی , موسیقیدان , خانه موسیقی ایران , وزارت ارشاد , کنسرت‌ ,موسیقی سنتی هم با 13 مجوز و سهم 5 درصدی از کل مجوزها سومین جایگاه و رتبه چهارم هم با 12 مجوز و سهم 4.61 درصدی به موسیقی تلفیقی رسیده تا موسیقی کلاسیک با 8 مجوز و سهم 3.07 درصدی پنجم را به نام خود کرده باشد و ششمین رتبه هم با 3 مجوز و سهم 1.15 درصدی در اختیار موسیقی الکترونیک قرار گیرد.

اما سهم این ژانرها در بخش مجوزهای صادر شده برای آلبوم‌های موسیقی کاملا معنادار متفاوت است به صورتی که از مجموع 26 آلبوم مجوز گرفته این ماه سهم ژانر سنتی با 10 مجوز 38.46 درصد و پاپ با 6 مورد مجوز به سهم 23.07 درصدی قانع شده است.

موسیقی , موسیقیدان , خانه موسیقی ایران , وزارت ارشاد , کنسرت‌ ,این درحالی است که موسیقی نواحی با 3 مجوز 11.53 درصد و موسیقی تلفیقی هم با 2 مجوز همانند موسیقی کودکان و ژانر کلاسیک به 7.69 درصدی بسنده کرده‌ است تا موسیقی ارکسترال با تنها یک مجوز یعنی 3.84 درصد از کل مجوزهای صادر شده این ماه کمترین سهم از آلبوم‌ها را داشته باشد.

شهریور؛ کاهش 54 درصدی آلبوم‌ها در یک ماه

در همین حال، بررسی آمارهای منتشر شده از سوی دفتر موسیقی وزارت ارشاد نشان می‌دهد آخرین ماه تابستان 1402، 288 تک‌آهنگ، 12 آلبوم موسیقی، 7 نماهنگ، 2 آلبوم تصویری، 6 کتاب گویا و 7 مجوز تاسیس و تمدید استودیو صدابرداری و مراکز تولید و تکثیر مجوزهای لازم را دریافت کرده‌اند.

البته در همین ماه 2 گروه موسیقی برای اجرای خارج از ایران مجوز دریافت کرده و با درنظر گرفتن مناسبت‌های مذهبی 23 اجرای مذهبی با 58 نوبت اجرا نیز از این مرکز مجوز مربوطه را دریافت کرده‌اند.

موسیقی , موسیقیدان , خانه موسیقی ایران , وزارت ارشاد , کنسرت‌ ,از سوی دیگر  اگر بخواهیم روند صدور مجوز برای تک‌آهنگ‌ها و آلبوم‌های این ماه نسبت به یک ماه قبل‌تر را مقایسه کنیم می‌بینیم در این دوره شاهد رشد حدود یازده درصدی تعداد مجوزهای صادر شده در بخش تک‌آهنگ‌ها بوده‌ایم و کاهش حدود 54 درصدی را در دریافت مجوز آلبوم‌های موسیقی تجربه کرده‌ایم.

در این زمینه بسیاری از کارشناسان براین باورند که افزایش هزینه‌های تولید آلبوم اصلی‌ترین دلیل کاهش تقاضا برای دریافت مجوز آلبوم از سوی فعالان این عرصه و بازار داغ تک‌آهنگ‌ها هم شاهد مثالی غیرقابل انکار در این زمینه است.

اما اگر بخواهم دقیق‌تر روند صدور مجوز در این دوره را برای دو بخش تک‌آهنگ‌ها و آلبوم‌های موسیقی بررسی کنیم، جالب است بدانیم از مجموع 288 تک آهنگی که شهریور ماه گذشته مجوز دریافت کرده‌اند 76 درصد یعنی 219 مورد مربوط به ژانر پاپ، 21 مورد یعنی 7.29 درصد مربوط به موسیقی نواحی، 0.34 درصد ژانر ارکسترال، 6.94 درصد معادل 20 مجوز موسیقی تلفیقی، 4.51 درصد معادل 13 مجوز مربوط به موسیقی سنتی، 2.77 درصد هم که معادل 8 مجوز است مربوط به موسیقی الکترونیک، موسیقی کلاسیک هم با 5 مجوز و سهم 1.73 درصدی و نهایتاً سهم 0.34 درصدی کودکان که معادل یک مجوز است، دیده می‌شود.

موسیقی , موسیقیدان , خانه موسیقی ایران , وزارت ارشاد , کنسرت‌ ,این درحالی است که نیم نگاهی آماری به تعداد 12 مجوز صادر شده این ماه برای آلبوم‌های موسیقی نشان می‌دهد سهم موسیقی پاپ با 5 مجوز 41.6 درصد، سهم آلبوم‌های موسیقی با ژانر الکترونیک 3 مجوز یعنی25 درصد، موسیقی سنتی و نواحی هم هرکدام با دو مجوز سهمی مشابه یعنی 16.66 درصد را به خود اختصاص داده‌اند.

نکته جالب‌ توجه در این دوره سهم بالای ژانر پاپ در دو بخش آلبوم و تک آهنگ و البته جای خالی کودکان در فهرست مجوزهای صادر شده همانند گذشته است.

مهر؛ سهم 72 درصدی تک‌آهنگ‌های پاپ

از سوی دیگر  بررسی آمارهای منتشر شده برای نخستین ماه پاییز 1402 نشان می‌دهد، مهر ماه 525 نوبت اجرا و 206 اجرای صحنه‌ای انجام شده که مجوز این تعداد اجرای صحنه‌‌ای به ترتیب 98 مورد از سوی دفتر موسیقی و 108 مورد توسط اداره کل ارشاد استان‌های مربوطه صادر شده است.

این درحالی است مجموع اجراهای صحنه‌ای یاد شده در نخستین ماه پاییز 1402؛ 146 مورد مربوط به موسیقی پاپ، 24 مورد موسیقی سنتی ایرانی، 8 اجرا موسیقی کلاسیک، 9 اجرا موسیقی نواحی و 19 مورد هم اجرای موسیقی تلفیقی بوده است.

موسیقی , موسیقیدان , خانه موسیقی ایران , وزارت ارشاد , کنسرت‌ ,به‌این ترتیب براساس آمارهای رسمی اعلام شده از سوی دفتر موسیقی وزارت ارشاد در همین ماه مجوز برای 289 تک آهنگ، 20 آلبوم موسیقی صادر شده که در مقایسه ما آخرین ماه تابستان سال‌جاری نشان می‌دهد در بخش تک‌آهنگ‌ها شاهد رشد اندک 0.38 درصدی یعنی تنها یک مورد افزایش و در بخش آلبوم‌های موسیقی رشد 67 درصدی یعنی افزایش 8 مجوز را تجربه کرده‌ایم.

اما نکته جالب توجه تنوع ژانرها در تک‌آهنگ‌ها و آلبوم‌های مجوز گرفته است که با نگاه دقیق‌تری به آمارهای رسمی منتشر شده می‌بینیم از میان تک‌آهنگ‌های مجوز گرفته 209 مورد مربوط به موسیقی پاپ، 20 مورد نواحی، 22 مورد تلفیقی، 10 مورد کلاسیک، 8 مورد الکترونیک، یک مورد موسیقی ارکسترال، 15 مورد موسیقی ایرانی و نهایتاً تنها 4 مورد سهم کودکان است.

موسیقی , موسیقیدان , خانه موسیقی ایران , وزارت ارشاد , کنسرت‌ ,به این ترتیب اگر بخواهیم سهم هرکدام از ژانرهای مختلف در تک‌آهنگ‌های مجوز گرفته نخستین ماه پاییز سال جاری را در نظر بگیریم با سهم 72.31 درصدی پاپ، 6.92 درصدی نواحی، 7.61 درصدی تلفیقی، 3.46 درصدی کلاسیک، 2.76 درصدی الکترونیک، 0.34 درصدی ارکسترال، 5.19 درصدی ایرانی و 1.38 درصدی موسیقی کودکان مواجه هستیم.

از سوی دیگر بررسی وضعیت آلبوم‌های مجوز گرفته در مهرماه گذشته نیز نشان می‌دهد موسیقی ایرانی سهم قابل ملاحظه‌ای نسبت به سایرین دارد چون براساس آمارهای اعلام شده در این ماه مجموعاً 20 آلبوم مجوز دریافت کرده‌اند که از این میزان 8 مورد یعنی 40 درصد از کل مربوط به موسیقی ایرانی است.

البته موسیقی تلفیقی هم با یک مورد دریافت مجوز سهم 5 درصدی را به خود اختصاص داده و موسیقی پاپ که در این دوره تنها 2 مجوز دریافت کرده 10 درصد از کل مجوزهای صادر شده برای آلبوم مهر 1402 را به خود اختصاص داده؛ اما موسیقی نواحی با دریافت 4 مجوز یعنی سهم 20 درصدی پس از موسیقی ایرانی بیشتر مجوز را در نخستین ماه پاییز امسال دریافت کرده است.

موسیقی , موسیقیدان , خانه موسیقی ایران , وزارت ارشاد , کنسرت‌ ,در بخش موسیقی ارکسترال که 2 مجوز صادر شده باز هم با سهم 10 درصدی و برای کلاسیک‌ها هم که 3 مجوز صادر شده سهم 15 درصدی را از کل مجوزهای صادر شده برای آلبوم‌ها در دوره یاد شده می‌بینیم.

به این ترتیب با یک نگاه آماری و دقیق به روند سه‌ماه گذشته موسیقی کشور می‌توان دید که همچنان یکه‌تازی با تک‌آهنگ‌ها آنهم در ژانرپاپ به عنوان آیینه‌ای تمام قد از ذائقه موسیقی مخاطبان سراسر کشور و تمرکز فعالیت تولیدکنندگان در این بخش است.

انتهای پیام/

source

توسط