شرکت اسپیس ایکس قرار است در سال 2024، در دو پرتاب، چهار فضاپیمای اروپایی گالیله را به فضا پرتاب کند. طبق گزارش مدیر ناوبری آژانس فضایی اروپا، شرکت ایلان ماسک اخیراً با این آژانس قراردادی امضا کرده است که مطابق با آن ماهواره‌های گالیله با موشک‌های فالکون 9 از خاک ایالات‌متحده به بالای زمین پرتاب خواهند شد.

طبق گزارش وال استریت ژورنال، کمیسیون اروپا، بازوی اجرایی اتحادیه اروپا، به همراه کشورهای عضو اتحادیه اروپا، هنوز برای صدور این قرارداد موافقت نکرده‌اند. طبق گفته این کمیسیون، احتمال دارد که تا قبل از پایان سال میلادی، موافقت نهایی صادر شود.

ماهواره‌های اروپایی گالیله بیشتر در موقعیت‌یابی کاربرد دارند. درست همانند «سیستم موقعیت‌یابی جهانی» (GPS) ایالات‌متحده یا سیستم Beidou در چین و GLONASS در روسیه، سیستم گالیله نیز برای مکان‌یابی کاربران استفاده می‌شود تا موقعیت دقیق خود را بدانند.

همکاری آژانس فضایی اروپا با اسپیس ایکس

ماهواره‌های گالیله در ارتفاع 23,222 کیلومتری به دور زمین می‌چرخند. 28 فضاپیمای 700 کیلوگرمی تا به امروز به فضا پرتاب شده‌اند که همه آن‌ها با موشک آریان 5 اروپا یا سایوز ساخت روسیه به مدار زمین رسیده‌اند. اروپا پس از حمله روسیه به اوکراین، بیشتر همکاری‌های فضایی خود با این کشور را پایان داد. از موشک آریان 5 نیز دیگر استفاده نمی‌شود و جانشین آن، آریان 6 هنوز در دست توسعه قرار دارد. به‌نظر می‌رسد که اسپیس ایکس تنها گزینه باقی‌مانده برای آژانس فضایی اروپا باشد.

مأموریت‌های آتی، اولین مأموریت‌هایی خواهند بود که اسپیس ایکس ماهواره‌های اتحادیه اروپا را که حامل تجهیزات طبقه‌بندی شده هستند، پرتاب می‌کند. همچنین برای اولین‌بار در 15 سال گذشته، فضاپیمای گالیله از جایی غیر از اروپا پرتاب می‌شود. تا پیش از این، پرتاب این ماهواره‌ها از فرودگاه فضایی اروپا در گویان فرانسه انجام می‌شد.

شبکه ماهواره‌ای اروپا که نام خود را از ستاره‌شناس مشهور ایتالیایی، گالیله، گرفته، درحال‌حاضر از 23 ماهواره عملیاتی تشکیل شده است. شبکه گالیله در شکل نهایی خود دارای 30 فضاپیما خواهد بود که شامل 24 ماهواره فعال و 6 ماهواره یدکی در مدار می‌شود.

source

توسط