آبان 1402: سرهنگ محمد رازقی، معاون عملیات پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ، از اجرای طرح تشدید برخورد با تخلف توقف در پیاده‌رو در چهار نقطه از شهر تهران خبرداد.

وی توضیح داد تخلفات ساکن و توقفات غیرمجاز یکی از معضلات ترافیکی شهر تهران است که نمونه بارز آن توقف در پیاده‌رو است.این تخلف متاسفانه جزء تخلفات پرتکرار در معابر شهر تهران محسوب می‌شود. توقف و تخلف پارک در پیاده‌رو حقوق شهروندی را نقض می‌کند. در چنین شرایطی عابران پیاده، سالمندان و کودکان، دانش آموزان، جانبازان، معلولان و دیگر افراد در ترددهای خود به مشکل بر می‌خورند. در همین راستا نیز برابر قوانین و مقررات، توقف در پیاده رو ممنوع است و 40 هزار تومان نیز جریمه برای آن درنظر گرفته شده است. حتی می‌توان بر اساس قانون این خودروها را با جرثقیل به پارکینگ منتقل کرد. در اجرای طرح تشدید برخورد با تخلف توقف در پیاده‌رو، تمامی این موارد در دستورکار قرار گرفته و اجرا می‌شود.

وی افزود با توجه به اینکه اعمال قانون در برخی موارد بازدارندگی ندارد و متاسفانه برخی از نقاط و معابر شهر این تخلف فراوانی زیادی دارد ، پلیس راهور تهران بزرگ درصدد اجرای طرحی به نام «طرح تشدید برخورد با تخلف توقف در پیاده رو » برآمد. در اجرای این طرح 45 نقطه از سطح شهر تهران که این تخلف دارای بیشترین فراوانی بود، مورد شناسایی قرار گرفته است که در ابتدا با نصب بنر تذکرات لازم را به مشاغل، صنوف و مردمی که خودروی خود را در آن محل پارک کنند داده خواهد شد و اطلاع رسانی های خود را از طریق نصب بنر و رسانه‌ها انجام می‌دهیم. این افراد باید از جای مناسبی برای پارک خودروی خود استفاده کرده و از توقف در پیاده رو خودداری کنند.

طبق گفته‌های سرهنگ رازقی، مرحله دوم اجرای طرح  اعمال قانون است. برابر قانون، توقف در پیاده رو مشمول جریمه است. هنگام جریمه بروشور خاصی هم بر روی وسیله نقلیه الصاق و بدین ترتیب به راننده ابلاغ می‌شود که این تخلف را دیگر مرتکب نشود. ضمن آنکه همان روز نیز پیامکی برای وی ارسال و تذکر لازم به وی در خصوص عدم تکرار تخلف ارسال خواهد شد.  مرحله بعدی این است که با کسانی که این تخلف را تکرار کرده‌اند، یعنی علیرغم نصب بروشور و اخطار و ارسال پیامک دوباره این تخلف را تکرار کرده‌اند، برخورد قضایی شده و با تشکیل پرونده در  مرجع قضایی و هماهنگی خوبی که صورت گرفته است وسیله نقلیه با جرثقیل به پارکینگ منتقل خواهد شد و پلیس برای تکرار این تخلف این موضوع را پیگیری خواهد کرد.

در هفته اول اجرای طرح که طی چند روز آینده اجرایی می‌شود، این اقدامات در 45 نقطه از شهر تهران که بیشترین فراوانی تخلف پارک در پیاده رو را دارند انجام خواهد شد.


source

توسط