به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، چهلمین جشنواره فیلم کوتاه تهران آخرین روزهای خود را در پردیس سینمایی ملت سپری می‌کند و آرام آرام آماده برگزاری مراسم اختتامیه و معرفی نفرات برگزیده می‌شود.

روز چهارم جشنواره، یکشنبه 30 مهرماه، روز پرخبری بود. محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ به محل برگزاری جشنواره آمد و ضمن تماشای فیلم‌ها و بازدید از بخش‌های مختلف این رویداد سینمایی در گفت‌وگو با خبرنگاران شرکت کرد. محمد خزاعی رییس سازمان سینمایی نیز وی را همراهی می‌کرد. علاقه‌مندان به هنر هفتم نیز استقبال بسیار خوبی از جشنواره داشتند و خود را به صف‌های شلوغ جشنواره رساندند. 

 

.

 

او درباره استقبال مخاطبان از جشنواره فیلم کوتاه گفت: از روزی که این مسئولیت را پذیرفتیم همواره در راستای هموار کردن مسیرهایی گام برداشتیم که به دیده شدن چهره‌ها و استعدادهای جدید منتج شود و امروز که می‌بینیم این اتفاق در جشنواره فیلم کوتاه افتاده است و خودمان شاهد و ناظر صف‌های طولانی و سالن‌های پر جشنواره فیلم کوتاه هستیم باورم این است به این افق روشن نزدیک شده‌ایم.

طبقه حساس جشنواره برای معرفی برنده یک جایزه مهم

اما خبر مهم روز چهارم جشنواره، اعلام 10 فیلم برتر با آرای مردمی بود. حسین نجاتی رییس کانون دانش‌آموختگان انجمن سینمای جوان در ابتدا نام 10 اثر برگزیده را بدون رتبه‌بندی و تنها به‌ترتیب الفبا اعلام کرد و سپس در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، جزییات بیشتری از این اقدام را بیان کرد.

به‌گفته وی، جمع‌آوری آرای مردمی توسط 12 نفر از اعضای کانون دانش‌آموختگان انجام می‌شود و 4 نفر از فیلمسازان برجسته این کانون نیز به‌صورت مداوم بر فعالیت آنها نظارت دارند تا مبادا حقی از فیلمی ضایع شود و یا رأیی به‌اشتباه داخل صندوق‌ها انداخته شود.

جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران , فیلم کوتاه , سینما , مستند , وزارت فرهنگ و ارشاد ,نجاتی تأکید دارد که قبل از ورود هر مخاطب به سالن سینما یک برگه که شامل فیلم‌های آن سانس است بین افرادی که وارد سالن می‌شوند توزیع می‌شود و از آنها درخواست می‌شود آرای خود را به‌تفکیک هر فیلم در صندوق‌های مربوطه بیندازند. هر مخاطب 5 انتخاب دارد و به هر فیلم می‌تواند به‌ترتیب آرایی مثل «کاملاً پسندیدم»، «پسندیدم»، «میانه»، «نپسندیدم» و «اصلاً نپسندیدم» بدهد. نمره رأی‌ها از 4 (برای کاملاً پسندیدم) شروع می‌شود و به عدد صفر (اصلاً نپسندیدم) ختم می‌شود. بعد از جمع‌آوری و شمارش آرای مردمی، ضرایب اعمال می‌شود و نتیجه نهایی اعلام می‌شود.

براساس گفته رییس کانون دانش‌آموختگان انجمن سینمای جوان، امروز دوشنبه 1 آبان ماه آرای مربوط به روز قبل جشنواره اعلام می‌شود و نتیجه نظرات امروز مخاطبان دیگر اعلام نخواهد شد تا اینکه در مراسم اختتامیه، بهترین فیلم از نظر مخاطبان معرفی می‌شود.

موضوع مورد تأکید نجاتی، اهمیت این جایزه برای فیلمسازان کوتاه است، به‌طوری که خیلی از فیلمسازان این جایزه را مهم‌تر از دیگر جوایزی که داده می‌شود می‌دانند.

درددل‌های یک مستندساز: انجمن سینمای جوان مستند را جدی بگیرد

یکی از بخش‌های جشنواره فیلم کوتاه تهران، نمایش آثار سینمای مستند است. در این بخش‌، 14 مستند کوتاه برای مخاطبان به نمایش درمی‌آید و در پایان به اثر برگزیده تندیس جشنواره اهدا می‌شود.

محمدصادق اسماعیلی، مستندساز نام‌آشنا که سابقه ساخت چند فیلم کوتاه را نیز دارد درددل‌هایی داشت که آنها را مقابل دوربین تسنیم بر زبان آورد.

اسماعیلی بیان کرد که بخش مستند در جشنواره فیلم کوتاه خیلی جدی گرفته نمی‌شود و به‌عنوان یک بخش جنبی به‌شمار می‌رود، شاید دلیل این موضوع این است که سینمای مستند، جشنواره مجزایی به‌نام سینما حقیقت دارد.

این فیلمساز درخواستی از انجمن داشت و تأکید کرد که باید توجه به سینمای مستند از سوی انجمن سینمای جوان جد‌ی‌تر بشود. او حتی پیشنهاد کرد که آموزش مستندسازی به‌عنوان یکی از رشته‌های آموزشی در انجمن سینمای جوان مورد توجه قرار گیرد.

گمانه‌زنی: حجت اشرف‌زاده در برج میلاد؟!

پرونده چهلمین جشنواره فیلم کوتاه تهران امروز در پردیس سینمایی ملت بسته می‌شود تا فردا در مراسم اختتامیه‌ای که در برج میلاد برگزار می‌شود، آثار برگزیده انتخاب شوند. شنیده‌های خبرنگار تسنیم حاکی از آن است که حجت اشرف‌زاده خواننده نام‌آشنای کشور در بخشی از این مراسم اجرا خواهد داشت.

انتهای پیام/+

source

توسط