هزاران نفر طی روزهای شنبه و یکشنبه در شهرهای مختلف اروپا در حمایت از فلسطینی‌ها و برقراری آتش‌بس بین اسرائیل و شبه‌نظامیان فلسطینی تظاهرات کردند.

لندن، برلین، رم، پاریس و مارسی از جمله شهرهایی بودند که تجمعاتی در حمایت در فلسطینی‌ها در آنها برگزار شد. پلیس لندن شمار تظاهرکنندگان روز شنبه در پایتخت بریتانیا را «حدود ۱۰۰ هزار نفر» تخمین زد. 

صدها نفر نیز با برپایی تجمع در رم خواستار توقف حملات هوایی اسرائیل به نوار غزه شدند. «فلسطین آزاد» از جمله شعارهای معترضان در گردهمایی‌های لندن و رم بود. 

هواداران حقوق فلسطینی‌ها در برلین، پایتخت آلمان نیز با وجود تصمیم پلیس مبنی بر ممنوعیت تظاهرات در این شهر تجمع کردند. در مقابل هزاران نفر از معترضان به یهودی‌ستیزی نیز در برلین تجمع کردند تا از اسرائیل دفاع کنند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

شرکت‌کنندگان در این تجمع تصاویری از افرادی که در پی حملات روز هفتم اکتبر از سوی حماس در اسرائيل مفقود شده‌اند و یا در گروگان این گروه هستند در دست داشتند. گردهمایی‌های دیگری نیز در حمایت از اسرائيل و گروگان‌هایی که به اسارت حماس در آمده‌اند در شهرهای ژنو و لندن برگزار شد. 

در پاریس نیز یکشنبه شب صدها نفر با حضور در محل تجمعی در این شهر خواستار آزادی این گروگان‌ها شدند. شرکت‌کنندگان در این گردهمایی مانند تظاهرات مشابه در تل‌آویو و رم یک میز طویل با ده‌ها صندلی خالی در نزدیکی برج ایفل قرار داده بودند تا به طور نمادین یاد قربانیان حملات حماس به اسرائيل را گرامی بدارند. 

این در حالی است که همزمان در نقطه‌ای دیگر از شهر پاریس هزاران نفر بار دیگر در میدان جمهوری این شهر تجمع کرده بودند تا خواستار توقف عملیات نظامی اسرائیل علیه نوار غزه شوند. این اولین تجمع گروه‌های هوادار فلسطینی‌ها در پاریس بود که برگزاری آن از سوی مقام‌های فرانسه ممنوع نشده بود. 

صدها نفر هم در مارسی، دومین شهر بزرگ این کشور در دفاع از برقراری آتش‌بس فوری در نوار غزه تظاهرات کردند. 

از دیگر شهرهای اروپایی که شاهد برگزاری گردهمایی در حمایت از فلسطینی‌ها بودند می‌توان به سارایوو اشاره کرد. ساکنان پایتخت بوسنی و هرزگوین سه دهه پیش شرایطی مشابه وضعیت باریکه غزه یعنی محاصره و حملات گسترده را تجربه کرده بودند.

source

توسط