داستان آشنایی وجود دارد که می‌گوید در دوران ماقبل تاریخ، مردان شکارچی و زنان گردآورنده بوده‌اند. زنان از نظر جسمی توانایی شکار را نداشته‌اند، زیرا آناتومی آن‌ها با مردان متفاوت بوده است و از آنجایی که مردان شکارچی بوده‌اند، باعث تکامل انسان شده‌اند. حالا دانشمندان به‌صورت علمی این موضوع را رد کرده‌اند و مدعی هستند که زنان ماقبل تاریخی نیز شکارچی بوده‌اند.

در این تحقیق که توسط دانشمندان «دانشگاه نوتردام» انجام شده است، آن‌ها نحوه تقسیم کار براساس جنسیت در دوران پارینه‌سنگی (2.5 میلیون تا 12 هزار سال پیش) را بررسی کرده‌اند. به گفته دانشمندان براساس شواهد و متون باستان‌شناسی فعلی، شواهد کمی وجود دارد که نشان دهد نقش‌ها در آن زمان براساس جنسیت تقسیم شده باشد.

محققان در نمونه‌هایی از ابزارهای باستانی، آثار هنری و لوازم دفن‌شده نیز شواهدی از برابری جنسیتی در آن زمان پیدا کرده‌اند. «سارا لیسی»، استاد مردم شناسی «دانشگاه دلاور» و یکی از محققان این تحقیق توضیح می‌دهد:

«با توجه به شواهدی که در اختیار داریم، به‌نظر می‌رسد که تقریباً هیچ تفاوت جنسی در نقش‌ها وجود نداشته است.»

بررسی آناتومی بدن زنان ماقبل تاریخ

آن‌ها همچنین با بررسی فیزیولوژی زنان آن دوره زمان مدعی شده‌اند که آن‌ها نه‌تنها از نظر جسمی توانایی شکارکردن را داشته‌اند، بلکه احتمالاً این کار را نیز انجام می‌داده‌اند. از نظر آناتومی بدن، دانشمندان به نقش هورمون استروژن در زنان اشاره کرده‌اند که می‌تواند متابولیسم چربی را افزایش دهد، به ماهیچه‌ها انرژی بیشتری داده و از فرسودگی عضلات جلوگیری کند. لیسی می‌گوید در این رابطه می‌گوید:

«وقتی آناتومی و فیزیولوژی مدرن را دقیق‌تر بررسی کرده و به بقایای اسکلتی انسان‌های باستانی نگاه کنیم، متوجه خواهیم شد که تفاوتی در الگوهای تروما بین مردان و زنان وجود ندارد، زیرا آن‌ها فعالیت‌های مشابهی را انجام می‌داده‌اند.»

همچنین در دورانه پارینه سنگی، بیشتر مردم در گروه‌های کوچک زندگی می‌کرده‌اند. برای لیسی این ایده که فقط بخشی از آن‌ها شکار می‌کرده‌اند، منطقی به‌نظر نمی‌رسد:

«مردام آن دوران در جامعه کوچکی زندگی می‌کرده‌اند و باید واقعاً انعطاف‌پذیر بوده باشند. بنابراین هرکسی باید بتواند هر نقشی را در هر زمانی انتخاب کند. این موضوع کاملاً منطقی به‌نظر می‌رسد اما کمتر درباره آن صحبت می‌شود.»

نظریه شکارچی‌بودن مردان و گردآورندگی زنان اولین‌بار سال 1968 در تحقیقاتی تحت عنوان «Man the Hunter» اعلام شده بود. به گفته این دانشمندان، با اضافه‌شدن گوشت به رژیم غذایی انسان‌های ماقبل تاریخ، آن‌ها تکامل پیدا کرده‌اند و تمام شکارچیان مرد بوده‌اند! حالا این تحقیق جدید که در مجله Scientific American منتشر شده است، نظریه نسبتاً محبوب قبلی را به چالش می‌کشد.

source

توسط