به صدا درآمدن زنگ هشدارهای امنیتی و به دنبال آن تخلیه اماکن تاریخی، فرودگاه‌ها و مدارس هزینه‌های اقتصادی هنگفتی برای دولت فرانسه رقم زده است.

افزایش تعداد نیروهای امنیتی و کاهش میل بازدید در میان گردشگران از اماکن توریستی از جمله دغدغه‌های کنونی دولتمردان فرانسوی است.

بالا رفتن هشدارهای فیک [نادرست] از دیگر نکاتی است که پلیس و نیروهای امنیتی را سردرگم کرده است. تا کنون افرادی مرتبط با تلاش برای فرستادن هشدار امنیتی جعلی دستگیر شده‌اند.

در همین زمینه ژرالد دارمنن، وزیر کشور فرانسه از دستگیر ۱۸ نفر که اغلب‌شان نوجوان بوده‌اند، خبر داد.

از سوی دیگر فرانسوا دو مازیرز، شهردار ورسای خواستار تنبیه و مجازات شدید افرادی شده که در تولید هشدارهای جعلی دست داشتند. او همچنین از «مردد بودن مردم برای بازدید از اماکن تاریخی و گردشگری انتقاد کرده است.»

صنعت توریسم نقش تعیین کننده‌ای در اقتصاد فرانسه دارد.

تا کنون کاخ ورسای و چندین فرودگاه در شهرهای سراسر فرانسه به دلایل امنیتی تخلیه و به طور موقت در روز چهارشنبه تعطیل شدند. موج تخلیه ساختمان‌های فرانسه در پنج روز گذشته خبر ساز شده است.

با ۹۰۰ کیلوگرم ماده منفجره می‌خواهم ورسای را روی هوا بفرستم

در یکی از پیام‌های تهدید آمیز اینترنتی که منجر به تخلیه این سازه تاریخی شد، آمده «قصد دارم کاخ ورسای را با ۹۰۰ کیلوگرم ماده منفجره به هوا بفرستم. زنده باد فلسطین»

کاخ ورسای از بازدیدکنندگان به دلیل تخلیه اضطراری و اجباری از این کاخ مجلل قرن هفدهمی «به دلایل امنیتی» عذرخواهی کرد. این سومین باری است که از هفته پیش تا کنون مسئولان کاخ ورسای به دلیل هشدارهای امنیتی مجبور می‌شوند بازدیدکنندگان را از این سازه تاریخی به بیرون هدایت کنند.

تخلیه اضطراری موزه لوور

پلیس فرانسه بدون اشاره به ماهیت و جزییات تهدیدهای دریافت شده خبر داد «سه فرودگاه در شهرهای لیون، تولوز و لیل روز چهارشنبه ایمیل تهدید دریافت کردند.»

این سه فرودگاه پس از بررسی امنیتی به روی مسافران و کارکنان بازگشایی شدند.

اما تخلیه‌های اضطراری روزهای گذشته محدود به فرودگاه‌ها و ورسای نبود. دامنه «تخلیه اضطراری» تا به موزه لوور رسید.

موزه لوور پاریس، قطب گردشگری این کشور به شمار می‌آید و بازدید از آن در دستور کار اکثریت توریست‌هایی است که راهی فرانسه می‌شوند.

«تروریست‌ها می‌خواهند ما را دچار وحشت کنند»

اولیویه وران، سخنگوی دولت فرانسه درباره هشدارهای امنیتی می‌گوید: « این هشدارها و عملیات تخلیه اضطراری متعدد نباید فرانسه را به دام ترس و نگرانی بیندازد.»

آقای وران پس از جلسه هفتگی کابینه گفت: «وحشت‌افکنی دقیقا همان چیزی است که تروریست‌ها منتظر آن هستند، آنها می‌خواهند ما را به وحشت بیاندازند. ما می‌توانیم در قبال این تهدیدها هوشیار باشیم.»

او همچنین افزود: «هوشیاری لازم است اما ترس نه. نباید به دام وحشت افتاد.»

به گفته او «هشدارهای امنیتی به صورت مورد به مورد و با هماهنگی پلیس ارزیابی و صحت سنجی می‌شوند.»

ارسال اطلاعات نادرست می‌تواند به زندان و جریمه سنگین منجر شود

از اینها گذشته در شهر ریویرا در نیس فرانسه نیز کشف یک چمدان رها شده مدت کوتاهی کار فرودگاه را مختل کرد.

مشخص نیست که آیا موج تهدیدات امنیتی اخیر در فرانسه با قتل مرگبار یک معلم در شمال این کشور در ارتباط است یا نه. به هر ترتیب فرانسه سطح هشدارهای امنیتی را افزایش داده است. این مساله به مقام‌های مسئول در این کشور اجازه داده تا هفت هزار نیرو به سه هزار ماموری که در حال حاضر در خیابان‌های فرانسه مشغول گشت‌زنی هستند، اضافه کنند.

آنها وظیفه دارند از اماکن مذهبی، مدارس، ایستگاه‌های قطار و سایر مناطق حساس محافظت کنند. بنابراین این روزها اگر از مقابل اماکن مذهبی و مدارس به‌ویژه متعلق به یهودیان در شهرهای فرانسه عبور کنید، شاهد حضور نیروهای مسلح در مقابل این اماکن خواهید بود.

دادستان «ضد تروریسم» در مورد پرونده مظنون قتل معلم فرانسوی گفته که او «پیش از چاقو کشی، وفاداری‌اش به گروه موسوم به دولت اسلامی را اعلام کرده بود.»

source

توسط