سلب مسئولیت مطالب رپورتاژ آگهی: مجموعه‌ی «فرادرس» در تهیه‌ و تنظیم این محتوای تبلیغاتی نقشی نداشته و مسئولیتی راجع به صحت آن نمی‌پذیرد.

تصور کنید می خواهید یک پاستای خوشمزه درست کنید. احتمالا در قدم اول، قابلمه‌ای را پر از آب کرده و آن را روی حرارت قرار می دهید. اندکی صبر می کنید تا حرارت آب بالا رفته و به دمای جوش برسد. پس از رسیدن به دمای جوش، ماکارونی‌ها را به آب اضافه می کنید. پختن یک بشقاب پاستای ساده، از یک اصل ساده ریاضی پیروی می‌کند: حرارت دادن به آب برای مدت زمانی مشخص، می‌تواند دمای آن را افزایش دهد. این اصل با استفاده از یک فرمول ساده قابل توصیف است. در واقع بسیاری از اتفاقاتی که در این عالم رخ می‌دهند، بر پایه علت و معلوم و ریاضیاتی دقیق استوار هستند و با فرمول‌ها قابل توصیف هستند. فرمول نویسی، هنر تبدیل ایده‌ها و مشاهدات ما از جهان هستی، به زبان ریاضی است.

در نگارش یک متن، به‌ویژه متن‌های علمی، فرمول‌ها نقشی بسیار مهم دارند. در واقع فرمول نویسی بخش کلیدی و بسیار مهمی از تولید محتوا در فضای آکادمیک و صنعت است. با کمک فرمول نویسی شما می‌توانید پیچیده‌ترین مفاهیم را در کمترین زمان ممکن توضیح دهید. بدون فرمول‌ها، توضیح بسیاری از مفاهیم و انتقال آن‌ها به خوانندگان دشوار است. در دنیای دیجیتال امروز اما تایپ ریاضی و ثبت فرمول‌ها در مقاله‌ها و اسناد دیجیتال، به خصوص برای افراد تازه کار، امری دشوار است. ما در ادامه این مقاله، به توضیح اهمیت فرمول نویسی و اشتباهات رایج در این خصوص خواهیم پرداخت.

فرمول نویسی در ریاضیات و علوم

برای درک بهتر نقش فرمول نویسی در متون مختلف، ابتدا باید ماهیت علوم و ریاضیات را درک کنیم. علم به زبان ساده تلاشی نظام‌مند برای توصیف و توضیح مشاهدات و ارائه پیش‌بینی‌های قابل آزمایش از اتفاقات و پدیده‌های جهان هستی است. با کمک علم، شما می‌توانید پدیده‌های طبیعی مانند شکل‌گیری سلول‌ها، رشد گیاهان، حرکت سیارات، ساختار شیمیایی داروهای مختلف و موارد مشابه دیگر را توصیف و پیش‌بینی کنید. با استناد به اصول علمی حالا بشر توانسته است به ماه سفر کند و حتی رویای زندگی در مریخ را در سر بپروراند. با کمک علم و پیش‌بینی‌های نظام‌مند آن است که ما توانستیم در عرض دو سال کرونا را پشت سر بگذاریم و بیماری‌های کشنده دیگر مانند آبله را ریشه‌کن کنیم. علم مجموعه‌ای ارزشمند از دانش انسانها در طول قرن‌های متمادی است که به بهترین شکل، حفظ شده است. راه حفظ و انتقال این دانش نیز فرمول‌ها هستند.

اکثر پدیده‌های علمی را می توان به زبان ریاضیات توصیف کرد و برای این توصیف، ما از فرمول‌ها استفاده می‌کنیم. فرمول‌ها می‌توانند رابطه مستقیم و غیرمستقیم میان دو یا چند پدیده را خیلی سریع و کوتاه توصیف کنند. به عنوان مثال، یکی از معروف‌ترین فرمول‌های دنیای فیزیک، یعنی نسبیت انیشتین را در نظر بگیرید: $$E = MC^2$$. این فرمول رابطه میان انرژی، جرم و سرعت یک ذره را توصیف می‌کند. بر اساس این فرمول، اگر جسمی با جرم M با سرعت نور C حرکت کند، به انرژی معادل با E تبدیل می‌شود که با جرم ذره و مجذور سرعت، رابطه مستقیم دارد. ما همین الان هم برای شرح این فرمول از حدودا ۵۰ کلمه استفاده کردیم، حال آنکه فرمول، این رابطه را خیلی روشن و واضح، در کمترین زمان ممکن، توصیف می‌کند. به همین خاطر است که علم و مهندسی بر پایه فرمول‌ها استوار هستند و هیچ متن علمی بدون استفاده از فرمول‌ها، کامل نیست.

فرمول نویسی زبانی قدرتمند برای ارائه حل مسائل علمی

فرمول نویسی برای حل بسیاری از مشکلات با ماهیت علمی اهمیت دارد. زمانی که از مسائل و مشکلات علمی صحبت می‌کنیم، صرفا منظورمان ماهیت ماده تاریک یا تخمین سن سنگ های پیدا شده در کف اقیانوس آرام نیست. تخمین هزینه های مورد نیاز برای یک پروژه عمرانی، انتخاب آلیاژ ایده‌آل برای ساخت بدنه هواپیما، تخمین صحیح دوز داروی مورد نیاز یک بیمار و حتی تخمین مقدار سوخت مورد نیاز ماشین برای رسیدن به اصفهان نیز مشکلاتی با ماهیت علمی هستند. برای پاسخ به این پرسش‌ها و ثبت راه حل بسیاری دیگر از مسائل علمی، فرمول نویسی نیاز است.

بسیاری از پروژه های علمی و صنعتی بزرگ‌مقیاس که در سطح بین المللی فعالیت می‌کنند، از فرمول نویسی در متون علمی و مکالمات خود به عنوان روشی قدرتمند برای بحث و حل مسائل علمی استفاده می‌کنند. در دانشگاه‌ها و وزارت‌خانه‌ها، اکثر مدارک و منابع حاوی فرمول‌های لازم هستند. در دانشگاه‌ها نیز اکثر کتاب‌ها، جزوه‌ها و پایان‌نامه‌ها حاوی فرمول‌های مورد نیاز هستند.

امروزه بسیاری از نرم‌افزارهای متنی (مانند ورد یا Latex) امکانی برای تایپ فرمول‌ها فراهم کرده‌اند اما اکثر این موارد نه تنها زمان بر هستند، بلکه در صورت نداشتن تجربه کافی، می توانند اشتباهات زیادی را وارد متون علمی شما کنند.

اشتباهات رایج در فرمول نویسی

فرمول نویسی در متون مختلف باید با دقت بسیار زیادی انجام شود. برای نگارش یک متن علمی یا صنعتی یا شما به عنوان نگارنده باید از مهارت و تجربه کافی برخوردار باشید یا این کار را بر عهده شخصی بگذارید که در این حیطه (و نه صرفا تایپ) تجربه داشته باشد. بدین ترتیب مطمئن خواهید بود که متن شما از برخی از اشتباهات رایج در فرمول نویسی مصون خواهد بود. برخی از رایج ترین این اشتباهات عبارتند از:

  • عدم توجه به اندیس‌های پارامترهای مختلف: استفاده از پارامترها و حروف انگلیسی برای مشخص کردن بخش‌های مختلف یک فرمول امری رایج است. گاهی این پارامترها با استفاده از اندیس‌های مختلفی از یکدیگر جدا می‌شوند که عدم توجه به آن‌ها، می توانند سبب گیج شدن خواننده و اشتباه شدن رابطه ریاضی شود.
  • فاصله‌گذاری میان فرمول‌ها: برای نوشتن فرمول‌های ریاضی در یک جمله پشت سر هم، باید فاصله‌ای به اندازه چهار حرف را میان آن‌ها در نظر بگیرید. در غیر این صورت ممکن است روابط با یکدیگر کاملا ترکیب شده و منجر به اشتباه شود.
  • اعتماد کورکورانه به نرم افزارهای آنلاین: هیچ گاه بدون بررسی کامل نتیجه نهایی، از فرمول‌ها و خروجی های نرم افزارهای آنلاین فرمول نویسی استفاده نکنید. اگرچه این نرم افزارها فرایند تایپ فرمول‌های سنگین ریاضی را تسهیل کرده‌اند اما به همان اندازه نیز دقت نهایی را کاهش داده اند.
  • عدم توجه به نگارش صحیح فرمول‌های طولانی: فرمول‌های طولانی باید در چند سطر و بر اساس فاصله‌بندی‌های استاندارد نگارش شوند. حفظ یک فرمول طولانی و نگارش آن در طی چندین خط یکی از رایج‌ترین اشتباهات در فرمول نویسی محسوب می‌شود. عدم توجه به این نکته می‌تواند خواننده را با چالش‌های جدی در خصوص درک بهتر متن روبه‌رو کند.

استفاده از خدمات فرمول نویسی برای همه

ما در این مقاله اهمیت و نقش موثر فرمول نویسی در تولید محتواهای علمی و صنعتی را بررسی کردیم. فرمول نویسی یکی از بخش‌های حساس در تولید محتوای علمی است. فرمول‌ها باید با دقت بسیار زیادی نوشته شوند و در این راستا، استفاده از نرم‌افزارهای معمول موجود و اعتماد کورکورانه به آن‌ها را توصیه نمی‌کنیم. برای فرمول نویسی محتوا و متون خود، یا باید خودتان این مهارت را با تمرین و تجربه بهبود ببخشید یا به افراد با تجربه و متخصص در این حیطه اعتماد کنید.

فرمول نویسی یکی از خدمات تخصصی مجموعه ایران تایپیست است. این مجموعه با به‌کارگیری بیش از ۳۰ هزار تایپیست و افراد متخصص در حوزه تایپ فرمول‌ها، به شما کمک می‌کند تا در کمترین زمان لازم، متنی با دقت و کیفیت بسیار بالا را دریافت کنید. شما می‌توانید برای فرمول نویسی از متخصصان این مجموعه بخواهید تا در محیط ورد یا سایر نرم افزارهای مد نظرتان، فرایند تایپ فرمول‌ها را انجام دهند.  تمامی خدمات مرکز تایپ ایران تایپیست، از جمله فرمول نویسی دارای پشتیبانی ۲۴ ساعته هستند و با گارانتی ویرایش رایگان ارائه می شوند.

source

توسط expressjs